Zapraszam na nową odsłonę mojej strony

(przyjaźniejszy adres, lepsze wsparcie techniczne)

Ta wersja strony nie będzie już uzupełniana.

Ricinus communis - rącznik pospolity

Rcinus communisPochodzenie: Afryka, gdzie jest  drzewem.

Wysokość: Do 3 - 4 m, roślina wygląda jak nieduże drzewo.

Pędy i liście: Pędy grube, sztywne, słabo rozgałęzione, puste w środku. Liście długoogonkowe, ciemnozielone, błyszczące, bardzo duże, dłoniastozłożone. U odmian liście mogą mieć zabarwienie purpurowe, niebieskozielone lub zielonożółte.Ricinus communis - rącznik pospolity

Kwiaty: Drobne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wiechy, bez znaczenia ozdobnego. Po kwitnieniu z kwiatu powstaje ozdobna kolczasta torebka, przypominające nieco miniaturową torebkę kasztanowca.

Nasiona:  Duże, owalne, marmurkowato zdobione (3 - 4 sztuki/1g). Z nasion uzyskuje się olej rycynowy, stosowany w medycynie, farbiarstwie i kosmetyce.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe i zaciszne. Gleba żyzna, próchniczna, systematycznie nawożona i podlewana.

Zastosowanie: Roślina ozdobna przede wszystkim z pięknego ulistnienia i imponującego wzrostu, dlatego powinna być sadzona pojedynczo w eksponowanych miejscach ogrodu, w gruncie lub dużych pojemnikach. Cenna roślina osłonowa. Uwaga! Cała roślina jest silnie trująca.

Uprawa: Wysiew nasion w III pojedynczo lub po kilka do doniczek. Kiełkowanie w temp. 20 - 22oC. Przed wysiewem warto rośliny namoczyć przez dobę w ciepłej wodzie (skaryfikacja). Sadzenie na miejsce stałe w drugiej połowie V w odległości nawet do 100 cm.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje

Web Analytics