Fagus sylvatica - buk pospolity

Fagus sylvatica - stopa słoniaOpis: Długowiecznie, wolnorosnące drzewo dorastające do 30 m. wysokości, obok dębów i platanów "najdostojniejsze" w naszych parkach i ogrodach. Zachwyca gładką srebrną korą i nasadą pnia wyglądającą jak stopa słonia oraz szeroką koroną. Pąki ma bardzo długie i ostre, wyglądające prawie jak kFagus sylvatica - liście jesienneolce. Liście owalne, całobrzegie (bez ząbków w odróżnieniu od podobnych liści grabu), o brzegu falistym. Liście pięknie przebarwiają się jesienią na pomarańczowo i brązowo (słynne bieszczadzkie jesienne zachwycające widoki! - patrz - zdjęcie poniżej). Młode liście mają na brzegach delikatne owłosienie. Kwiaty rozdzielnopłciowe, niepozorne, kwitnienie wiosną. Owoce, tzw bukwie, to brązowe orzeszki osadzone w koFgus sylvatica - owoclczastej torebce, aksamitnej w środku. Owoce są jadalne, bardzo smaczne i pożywne, obfite owocowanie obserwowne jest co kilka lat.

Występowanie: W Europie, rośnie dziko w Polsce, głównie na Pomorzu (Puszcza Bukowa w okolicach Szczecina), na Pogórzu, w Bieszczadach, w Górach Świętokrzyskich. Nie jest spotykany w lasach Mazowsza, Mazur, Warmii, Kurpiów.

Wymagania: Jest gatunkiem o dużych wymaganiach siedliskowych. Wymaga żyznych, głębokich, stale wilgotnych gleb. Latem wymaga dodatkowego podlewania przez kilka lat po posadzeniu. Dobrze rośnie tylko w delikatnym, wilgotnym powietrzu (tereny nadmorskie), źle znosi silne mrozy i wiosenne przymrozki. Nie jest wrażliwy na zanieczyszczone powietrze, dlatego chętnie jest sadzony w miastach. Typowy gatunek cienioznośny. Dobrze znosi cięcie i dlatego nadaje się na żywopłoty i szpalery. Gładka kora buka jest na tyle delikatna, że nie należy go sadzić w miejscach gdzie mogłaby być stale uszkadzana (np. parkingi).

Zastosowanie: Doskonały gatunek alejowy i parkowy - do tworzenia alei oraz sadzony pojedynczo w celu uwydatnienia pokroju. Doskonały na szpalery (wysokie żywopłoty) szczególnie w miejscach zacienionych. Cenny gatunek w ekosystemach leśnych - obfity opad łatwo rozkładających liści ma znaczenie glebotwórcze. Orzeszki są cennym pokarmem dla zwierząt leśnych.

Odmiany:

`Atropunicea` - odmiany o purpurowych liściach.

`Pendula` - odmiana zwisająca

`Fastigiata` - odmiana kolumnowa

`Tricolor` - odmiana o liściach trójbarwnych

DSC04027.JPGFagus sylvatica - licie jesieni.JPGFagus sylvatica  - jesieni w Bieszczadach.JPGfagus_pendula 4.JPGFagus sylvatica Pendula.JPGFagus sylvatica Tricolor.JPGFagus sylvatica Fastigiata.JPG

{jcomments on}

Web Analytics