Zapraszam na nową odsłonę mojej strony

(przyjaźniejszy adres, lepsze wsparcie techniczne)

Ta wersja strony nie będzie już uzupełniana.

Taxus baccata - cis pospolity

Taxus baccata - cis pospolityPochodzenie: Rośnie dziko w lasach Europy środkowej i zachodniej, w Afryce Płn i Azji. W Polsce występuje nielicznie w kilku stanowiskach, jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Największe skupisko cisów w Polsce znajduje się s Borach Tucholskich, w miejscowości Wierzchlas (rezerwat im. Wyczółkowskiego - najstarszy rezerwat w Polsce).

Dekoracyjność: Ciemne ulistnienie, widoczne z daleka, jaskrawo czerwoJeden z najstarszych cisów w rezerwacie im. L. Wyczółkowskiegone jagody. Doskonały krzew do cięcia - żywopłoty strzyżone i rzeźby roślinne.

Opis: Drzewo dorastające do 20 m lub rozłożysty krzew (głównie odmiany ogrodowe). W warunkach naturalnych wolno rosnący i bardzo długowieczny - najstarsze drzewo w Polsce to właśnie cis (Henryków Lubański, prawie 1300 lat). Odmiany ogrodowe oraz okazy młode (do 10 lat) rosną dużo szybciej. Nie wytwarza żywicy. Drewno twarde, czerwono zabarwione (do wyrobu inkrustowanych mebli), bardzo trwałe i elastyczne, wykorzystywane kiedyś do produkcji łuków. Nadmierne wycinanie cisów sprawiło, że już Władysław Jagiełło w roku 1423 r. nakazał ochronę prawną tego gatunku. Kora łuszczy się. Igły miękkie, ciemnozielone, rozłożone grzebieniasto po obu stronach pędu. Kwiaty dwupienne (na jednym osobniku męskie, na drugim żeńskie), niepozorne, zielono żółte, bez znaczenia zdobniczego. Kwiaty rozwijają wcześnie, przed rozwojem nowych igieł. Nasiona czarne, otoczone mięsistą, czerwoną ozdobną osnówką. Osnówka ta jest słodka i jadalna. Owoce dojrzewają późnym latem i jesienią (VIII - X). Cała roślina, poza czerwonymi osnówkami, jest trująca (zawiera trujący alkaloid taksynę). Cis ma ogromną Zdolności regeneracyjne cisazdolność regeneracyjną, nawet powalone drzewo może wytwarzać nowe pędy bezpośrednio z pnia.

Wymagania: Gatunek cieniolubny i najbardziej cienioznośny ze wszystkich iglastych. Dobrze rośnie w miejscach zacisznych, wilgotnych, doskonale rośnie w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Gleba żyzna, przepuszczalna, wapienna. Nie znosi gleb suchych i jałowych oraz miejsc upalnych i suchych. W mroźne zimy na odkrytych przestrzeniach z silnymi suchymi wiatrami może przemarzać. Doskonale znosi przesadzanie ze względu na dobrze rozbudowany system korzeniowy. Doskonale też znosi cięcie.Taxus baccata - cis pospolity - stare okazy w parku w Krasiczynie

Zastosowanie: Podstawowy gatunek na strzyżone żywopłoty i tworzenia rzeźb roślinnych, wykorzystywany już w ogrodach starożytnych. Bardzo dobrze prezentuje się na cmentarzach (ciemne ulistnienie).

Rozmnażanie: Wysiew nasion po stratyfikacji trwającej nawet 1,5 roku. Rośliny rozmnożone z nasion niezadowalająco powtarzają cechy mateczne. Dobre rezultaty daje ukorzenianie sadzonek wykonywanych jesienią i ukorzenionych przez zimę w chłodnych szklarniach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje

Web Analytics